המועדון    הוצאת אוב    סיפורים קצרים    פרויקט אנאנ    קריימת'ינק - הראלדו    מאמרים    מפת האתר
Errico Malatesta

אריקו מלטסטה - ביוגרפיה מורחבת

ריכזו:
יאיר חילו ואייל רוזנברג

1853: ב-14 בדצמבר, אריקו מלטסטה [Errico Malatesta] נולד בעיירה סנטה מריה קאפואה וטרה [Santa Maria Capua Vetere] שבפרובינציית קזרטה [Caserta] שבדרום איטליה.

1867: בגיל 14 מלטסטה נעצר על משלוח מכתב למלך ויקטור עמנואל השני, בו התלונן על אי-צדק מקומי. אביו דואג לשחרורו ושולח אותו לבית-ספר מיוחד כדי לרפאו מרעיונותיו המוזרים.

מלטסטה מצטרף אל הברית הרופובליקנית האוניברסלית, שהושפעה מרעיונותיו של מאציני. מאוחר יותר תישלל ממנו חברותו בברית בשל היותו סוציאליסטי יתר על המידה.

1871: מגורש מבית-הספר לרפואה בשל השתתפות בהפגנה. מצטרף, בית יתר הגורמים בעקבות התלהבות מן הקומונה הפריזאית, לסקציה הנאפוליטנית של האינטרנציונל. עובר הכשרה כמכונאי וחשמלאי.

1872 -1876: פוגש את באקונין בשוויץ. באותה עת אביו, אמו, אחיו ואחותו נפטרים כולם לאחר שסבלו מכאבים בחזה. מלטסטה יסבול מאותם כאבים כל חייו, ובפגישה עם באקונין הוא קודח מחום ויורק דם.

עובד עם באקונין באינטרנציונל עד 1876 והופך באקוניניסט בהשקפותיו. מאוחר יותר יבקר את באקונין על שהיה מרקסיסטי מדי לטעמו.

מסייע להפיץ תעמולה אינטרנציונליסטית ברחבי אירופה. על כך נכלא לשישה חודשים במשך 1873 ולשנה נוספת בין 1874 ל-1875.

1877: בחודש אפריל, מלטסטה, אנדרי קוסטה, קרלו קפיירו, הרוסי סטפניאק ועוד 30 עמיתים אנרכיסטים, מתחילים מרידה בפרובינציה של בנוונטו. הקבוצה החמושה צועדת ובראשה דגל שחור-אדום גדול אל תוך הרי המטיס ובמהרה משתלטת ללא מאבק על הכפר לניטו, בו מתקבלים הם בהתלהבות. נשק וסחורה מופקעת מחולקים בין האנשים ופנקסי מיסים נשרפים. ביום למחרת הכפר גאלו נתפס באופן דומה. בזמן עזיבתם את גאלו, הקבוצה מוקפת בהפתעה על-ידי חיילי הממשלה וכולם מושמים במעצר.

מלטסטה מוחזק במאסר במשך שנה לפני הבאתו למשפט. כל הנאשמים משוחררים בסופו של דבר.

1878-80: לאחר שחרורו, מלטסטה חוזר לנאפולי, אך פיקוח צמוד של המשטרה מאלץ אותו לעזוב את איטליה. הוא נוסע למצרים ומגורש משם לאחר חודש בלבד, בהוראת הקונסוליה האיטלקית. הוא מנסה להיכנס ונדחה בידי סוריה, טורקיה ואיטליה, ולבסוף מגיע לז'נבה, ושם מתיידד עם פיוטר קרופוטקין ואליזה רקלו. עוזר לקרופטקין לעבוד על La Revolte.

לאחר גירושו משוויץ, הוא עובד תקופה קצרה ברומניה, ואז נוסע ללונדון. בדרכו לשם עובר בצרפת ובבלגיה.

1881: מתגורר בלונדון, מתפרנס שם כמוכר גלידה ואחר-כך כמכונאי.

1882: נוסע למצרים ונלחם שם לצד המצרים כנגד הקולינאליסטים הבריטים במרידת עוראבי.

1883: חוזר בחשאי לאיטליה ומתיישב בפירנצה, בה הוא מייסד את השבועון La Questione Sociale, העיתון האנרכיסטי הראשון באיטליה.

כותב את החוברת הנפוצה ביותר שלו, Fra Contadini (בין איכרים), בה הוא מטיף לאנרכו-קומוניזם.

1884: נעצר ונשלח לשלוש שנות מאסר על כתביו. במשך הזמן בו הוא מחכה לריצוי גזר-דינו, עוזר לטפל בקורבנות מגפת הכולרה בנאפולי. משתחרר בערבות ומפליג לבואנוס איירס, שם הוא שוהה מספר שנים ומפיץ רעיונות אנרכיסטיים בין המהגרים האיטלקים.

1885 - 1889: מתגורר בבואנוס איירס, שם הוא מחדש את הפרסום של La Questione Sociale. עוזר לייסד את איגוד האופים - איגוד העובדים המיליטנטי הראשון בארגנטינה.

1889: חוזר ללונדון.

1891: מוציא לאור את החוברת המשפיעה אנרכיה ומבקר בספרד בעת מרד חרס [Jerez].

1892 - 1893: מלטסטה עֵד לשביתה הכללית למען זכות-הצבעה לכל בבלגיה ומזהה את המגבלות של טקטיקה זו.

1896: מארגן את ועידת לונדון של האינטרנציונל השני.

1897: הודות לחנינה שמעניקה לו מממשלת איטליה, מלטסטה חוזר לאיטליה בגלוי, ומתחיל שם בפרסום עיתון אנרכיסטי חדש - L'Agitazione. באותה תקופה, עליית המחירים והקציר העלוב גורמים להתקוממות איכרים.

1898: נעצר בעיר אנקונה בעקבות מהומות שם, ומואשם ב-'התחברות לפשע'. מורשע בהשתייכות לארגון הסתה, מלטסטה נידון לשישה חודשים מאסר באי למפדוזה וחמש שנות גלות.

1899: בורח מן הכלא בסירה במהלך סערה וחוזר ללונדון. מבקר אז בארה"ב, ונפגש שם עם קבוצות אנרכיסטיות איטלקיות וספרדיות בניו-ג'רסי. בעת ויכוח סוער עם אנרכיסט-אינדיבידואליסט על שאלת הארגון, נורה על-ידי בן-שיחו ברגל.

1900: חוזר ללונדון דרך קובה. עוסק במכונאות ומפעיל בית-מלאכה קטן. בעקבות ההתנקשות במלך איטליה אומברטו על-ידי אנרכיסט איטלקי מניו-ג'רסי, מלטסטה מושם תחת מעקב המשטרה הבריטית.

בין השנים 1900 ו-1903 מייסד מספר עיתונים, כולם באיטלקית. החשובים ביניהם: Cause ed effetti ו- L'Internazionale מ- 1900, ו- La rivoluzione sociale מ- 1902.

1907: נוכח בועידת האינטרנציונל האנרכיסטי באמסטרדם; נוכחים גם אמה גולדמן ורודולף רוקר.

1909: מטלסטה ורוקר מושמים במאסר לשלושה חודשים באשמת הוצאת דיבה פושעת. הממשלה הבריטית שוקלת לגרשו, אך הניסיון נכשל לאחר שתומכיו מארגנים הפגנה בכיכר טרפאלגר.

1910: מלטסטה נחשד במעורבות ברציחות האונדסדיץ'. שלושה שוטרים נורו במהלך שוד יהולומים ב-'ווסט-אנד' בלונדון. הגנבים חפרו מנהרה מתוך בית ריק בקרבת מקום. חיפוש גילה כרטיס עם שמו של מלטסטה עליו. החקירה מראה שכמה חודשים קודם לכן, אחד הגנבים היה בקשר עם קבוצה אנרכיסטית באזור, וטען להיות מכונאי מובטל. הוא הוצג בפני מלטסטה, שעבד אותה עת במכונאות. מלטסטה נתן לו כרטיס עם רשימת הספקים שלו. הגנב השתמש בכרטיס כדי לקנות כלים (כולל מכונת ריתוך) ששימשו בשוד. מלטסטה נמצא חף-מפשע והגנבים נהרגים בפשיטה משטרתית על מקום מסתורם.

1913: חוזר שוב לאיטליה כדי לקחת חלק בתכנון ההפגנות האנטי-כמורתיות ואנטי-פרלמנטריות באנקונה.

1914: שביתה כללית מתחילה כאשר שלושה עובדים נהרגים ו-20 נפצעים מידי המשטרה באנקונה. בתקופה זו, הידועה כ-'השבוע האדום', חיילים באזור מתיידדים עם המפגינים, ומלטסטה ועמיתיו האנרכיסטים מנסים לארגן התקוממות כנגד הממשלה. תוכניותיהם מסוכלות כאשר ה-CNT, הקונפדרציה הכללית של העבודה (ששלטה ברוב האיגודים המקצועיים של איטליה) מבטלת את השביתה.

פוגש באותו הזמן את מייסד הפשיזם לעתיד, בניטו מוסליני, אז העורך של העיתון הסוציאליסטי Avanti.

פריצת מלחמת העולם הראשונה באוגוסט מאלצת את מלטסטה לחזור ללונדון.

חותם על המניפסט האנרכיסטי נגד המלחמה. מבקר אנרכיסטים כמו קרופוטקין וגראב שסרבו לתקוף בפומבי את בנות-הברית, בסדרת מאמרים כמו אנרכיסטים פרו-ממשלתיים ו-האם אנרכיסטים שכחו את עקרוניתיהם.

1919: חוזר לאיטליה. מייסד את היומון האנרכיסטי הראשון Umanita' Nova, המגיע לתפוצה של 50,000 עותקים. התקופה היא תקופה של מהומות הקודמות לעליית כוחו של מוסליני.

1920: (אוקטובר) דוחק בעובדים לשבות ולתפוס את מפעליהם. עובדי מתכת במילאנו וטורינו עושים כך. שביתות נוספות פורצות, אך המפלגה הסוציאליסטית והקונפדרציה הכללית של העבודה משכנעות עובדים לסיים את השביתות. מלטסטה ו-81 אנרכיסטים נוספים נעצרים.

1921: (יולי) מלטסטה פותח בשביתת רעב במחאה על העיכוב המתמשך בהבאתו למשפט. הוא נמצא לא-אשם ומשוחרר, חודשיים לפני שהפשיסטים עולים לשלטון.

1924 - 1926: למרות הטרדות המשטרה והצנזורה, מטלסטה מוציא-לאור ועורך את כתב-העת Pensiero e Volonta' היוצא פעם בחודשיים. ב-1926 מוסיליני משתיק את כל העיתונות העצמאית. מלטסטה מושם במעצר בית. למרות זאת הוא מצליח לתרום מאמרים לעיתונות האנרכיסטית, בעיקר ל-Le Reveil מגנואה ול-L'Adunata dei refrattari מניו-יורק.

1932: בתחילת השנה מתגברת מחלתו, דלקת הסמפונות ממנה סבל כל חייו. ב-22 ביולי, בגיל 79, מלטסטה נפטר.

פרויקט אנאנ

מוריי בוקצ'ין /// אמה גולדמן /// אריך מיהזם /// אריקו מלטסטה

אריקו מלטסטה

הרעיון של ממשלה טובה /// קבוצות-רוב וקבוצות-מיעוט /// עזרה הדדית /// התארגנות /// רפורמיזם /// סינדיקליזם ואנרכיזם /// מאבק מעמדי או שנאה מעמדית

תרגמו מאנגלית:
יאיר חילו ואייל רוזנברג

(הטקסטים נכתבו במקורם באיטלקית)אוב ת.ד. 20559 תל-אביב 6120402